Euro 2012

Rekordy na Euro 2012 jednak padną!

Rekordy Euro 2012 | Stadiony Euro 2012 | Stadiony

Czy Euro 2012 pod jakimkolwiek względem będzie wyjątkowe? Dla nas, Polaków, na pewno, gdyż po raz pierwszy nasz kraj organizuje imprezę tej rangi. Czy w związku z turniejem finałowym padną jakieś piłkarskie Euro-rekordy? Tego nie dowiemy się dopóki mistrzostwa się nie skończą. Natomiast jeżeli chodzi o inne rekordy to najprawdopodobniej padną co najmniej dwa. Wielu sympatyków futbolu zapyta: jakie? Mistrzostwa będą rozgrywane na ośmiu stadionach – żadna nowość, w dwóch sąsiadujących ze sobą niepodległych państwach – to też już było. W turnieju finałowym weźmie udział 16 reprezentacji europejskich – tak jest od 1996 roku. Co prawda stadiony pomieszczą nie za wiele widzów, ale rekordów frekwencyjnych zapewne nie będzie.

Co innego, jeżeli chodzi o lokalizację stadionów. Rozrzucone są one po całej Polsce i Ukrainie i komunikacja niepowietrzna między nimi na pewno będzie znacznie utrudniona przez stan polskich i ukraińskich dróg.
W dotychczasowej historii mistrzostw Europy najdalej od siebie były stadiony we Wiedniu i Genewie podczas Euro 2008. Dzieliła je odległość ponad tysiąca kilometrów. Z drugiej strony, najbliżej siebie były dwa stadiony w Lizbonie podczas Euro 2004 – 4 kilometry.
Jak to ma się do Euro 2012? Minimalna odległość to dystans między Poznaniem a Wrocławiem, czyli 169 kilometrów. Warto natomiast zastanowić się nad liczbą kilometrów, którą trzeba pokonać z Gdańska do Doniecka. Według mapy to 1846 kilometrów! A 1021 z Genewy do austriackiej stolicy to zaledwie 55%. Takich ponad tysięcznych odległości w Euro 2012 jest znacznie więcej – w sumie trzynaście.
W związku z tym mistrzostwa rozgrywane w Polsce i na Ukrainie będą rekordowe pod względem odległości pomiędzy stadionami – średnia to ponad 900 kilometrów. Dotychczasowe rekordy należały do Euro 1960 i 1964, gdzie finały były rozgrywane na dwóch stadionach, a odległości wynosiły odpowiednio 776 (od Paryża do Marsylii) i 628 km (Barcelona – Madryt).
Piłkarzom, a przede wszystkim kibicom, marzy się Euro na kształt tego z 1972 roku, które było rozgrywane na boiskach belgijskich średnio oddalonych od siebie o 74 kilometry.

Strona jest przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia, mieszkających w krajach, w których zakłady wzajemne (także w internecie) są dozwolone.
Strona ma wyłącznie charakter informacyjny - nie reklamujemy ani nie zachęcamy do uczestnictwa w zakładach sportowych.
Projekt i wykonanie: Mistrzostwa.eu