Euro 2012

A było tak blisko...

Drużyny | Drużyny Euro 2012 | Polska Euro 2012

Już za niespełna dwa tygodnie rozpoczynają się eliminacje do Euro 2012. Oficjalnie pierwsza kolejka spotkań w grupach została ustalona na 3 września, jednak w marcu br. przedstawiciele grupy C zdecydowali, że spotkanie Estonia – Wyspy Owcze odbędzie się już 11 sierpnia. Obie wymienione drużyny, wraz z 24 innymi europejskimi reprezentacjami tworzą grupę 26 państw, które nigdy nie grały na Mistrzostwach Europy. Oczywiście zarówno Estonia, jak i Wyspy Owcze, biorą systematycznie udział w eliminacjach, ale niestety nie miały zbyt wiele szczęścia i zawsze gromadziły za małą liczbę punktów potrzebną chociażby na drugie miejsce w grupie, czy na baraże.

W tej "26" są również trzy reprezentacje, które były bardzo blisko swojego debiutu na Euro tzn. zajęły drugie miejsce w swoich grupach i brały udział w barażach, ale niestety przegrały dwumecz.

Pierwszą z tych reprezentacji jest narodowa drużyna z Izraela, startująca w eliminacjach od Euro 1996. Trzy lata później, czyli w 1999 roku zajęła drugie miejsce w swojej grupie wygrywając nieznacznie z Austrią (różnicą bramek), ale w dwumeczu barażowym przegrała aż 0-8 z Danią.

Znacznie bliżej debiutu była reprezentacja Walii, która w 2003 roku w swojej grupie ustąpiła tylko Włochom i w pierwszym meczu barażowym zremisowała bezbramkowo w Moskwie z Rosją. Niestety, w rewanżu górą byli piłkarze ze Wschodu, którzy ostatecznie wygrali w dwumeczu 1-0.

Ostatnią drużyną, która była blisko Euro jest... Ukraina, która ma zapewniony udział w Euro 2012. Niestety ich debiut nie będzie wywalczony na boisku, a byli blisko tego 17 listopada 1999 roku.

Po zajęciu drugiego miejsca w grupie 4, Ukraina, aby awansować do Euro 2000 musiała pokonać w dwumeczu barażowym reprezentację Słowenii. W pierwszym meczu w Lublanie to Słoweńcy byli górą, ale wynik 2-1 o niczym jeszcze nie rozstrzygał. W rewanżu w Kijowie przez ponad godzinę utrzymywał się bezbramkowy remis dający awans gościom. Ukraińczycy, nie mając nic do stracenia wciąż atakowali. I kiedy w 68 minucie na tablicy pojawił się wynik 1-0, cała Ukraina już uwierzyła w awans do Euro 2000. Niestety dziesięć minut później osiemdziesięciotysięczna widownia Stadionu Olimpijskiego ucichła i wynik 1-1 utrzymał się do końca, dając awans Słoweńcom. Rywalizacja ta, niezależnie od końcowego wyniku, zapewne zostałaby poruszona, gdyż zwycięstwo 3-2 dało Słoweńcom pierwszy i jak do tej pory jedyny udział w Euro.

Strona jest przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia, mieszkających w krajach, w których zakłady wzajemne (także w internecie) są dozwolone.
Strona ma wyłącznie charakter informacyjny - nie reklamujemy ani nie zachęcamy do uczestnictwa w zakładach sportowych.
Projekt i wykonanie: Mistrzostwa.eu